En Düşük Emekli Maaşına Zam Gelmesi İçin O Şart Bekleniyor

Milyonlarca emekliyi ilgilendiren zam haberi geldi! 2024’ün ilk yarısında enflasyondaki artış, emekli maaşlarına da yansıyacak. SSK (4a) ve Bağkur’dan (4b) emekli olanlar, Temmuz ayında yüzde 24,73 oranında zam alacak. Bu zam, kök maaşlarına eklenecek.

Ancak, 16 milyonu aşkın emekliden 3,7 milyonu için tam zam alma riski bulunuyor. Yaklaşık 1 milyon emekli, kök maaş nedeniyle hiç zam alamayacak, 2,7 milyon emeklinin zam oranı ise yüzde 24,73’ün altında kalacak.

Neden Bazı Emekliler Tam Zam Alamayacak?

Sorunun temelinde kök maaş uygulaması yatıyor. Ocak 2024’ten beri en düşük emekli maaşı 10 bin TL olarak uygulanıyor. Kök maaşı 8 bin TL olan bir emekli de 10 bin TL maaş alıyor. Yüzde 24,73’lük zam bu emekliye 8 bin TL’ye 2 bin TL ekleme anlamına geliyor. Fakat toplamda 10 bin TL’yi geçmediği için emeklinin maaşında net bir artış olmuyor.

Kanuni Düzenlemeyle Mümkün

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Okan Güray Bülbül, CNBC-e yayınında yaptığı açıklamada, en düşük emekli maaşına ilişkin şunları söyledi:

Çalışma ekonomisi uzmanı Okay Güray Bülbül, “Beklentinin karşılanıp karşılanmayacağını önümüzdeki haftadan itibaren göreceğiz. Ancak kamudaki tasarruf tedbirleri ve enflasyonist ortama zarar vereceği endişesiyle bu ihtimalin gerçekleşmesi çok yüksek değil. Bunun çözümü kanuni düzenlemeyle mümkün. Meclis şu an açık, bu yönde bir kanuni düzenleme yapılabilir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x