CHP’li Taşçıer’den asgari ücret açıklaması: ‘Siyasi bedeli olacak’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşcıer, AK Parti iktidarının sosyal güvenlik sistemini emek karşıtı piyasacı politikalarla hem ekonomik hem de siyasi, ahlaki, vicdani bakımdan da iflas ettirdiğini söyledi. Taşçıer, iktidarın asgari ücrete zam yapılmaması yönündeki ısrarlı iradesinin de siyasi sonucu olacağını dile getirdi.

CHP’li Gamze Taşcıer, parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. DHA’nın aktardığı habere göre; Taşcıer, ekonomiye ilişkin yaptığı açıklamalarda AK Parti hükümetinin ekonomi politikalarına eleştirilerde bulundu.

‘ŞAHSIM DEVLETİ YANILTMADI’

Taşçıer, “Gençler ulaşım, yemek, yol, kira giderleri için çalışmak zorunda kalıyor. Öğrenciler için barınmanın yanı sıra beslenme bile hayal olurken, şahsım devleti yine tercihleriyle yanıltmadı. Bütçeden taşıt kiralarına aktardığı pay, bu yılın başından itibaren yüzde 64 arttı. Şahsım devleti, geçinemeyen öğrencilere el uzatmak yerine, çorba dağıtan CHP’li belediyelerle uğraştı. Şehir hastaneleri, bütçedeki en büyük kara delik olmaya devam ediyor. Yılın ilk 4 ayında kamu özel iş birliğiyle yapılan şehir hastanelerine harcanan para, Sağlık Bakanlığı’nın toplam harcamalarının içinde yüzde 16’ya ulaştı. 10 bin liradan 9,8 milyon emekli aylığına denk geliyor” dedi.

İktidarın emek karşısı politikalarla sosyal güvenlik sistemini iflas boyutuna getirdiğini kaydeden Taşçıer, “16 milyon emeklinin bugün içine itildiği sefalet düzeni açıkça ortadadır. Tabiri caizse iktidarın davul zurnayla ilan ettiği, tam sayfalarda emeklilere müjdelediği 3 bin lira bayram ikramiyesi artık sadece sadaka kategorisinde. Elbette, ‘Sadaka değil, hakkımızı istiyoruz’ diyenlerin sesi biz olacağız. Tüm duyarlı yurttaşlarımızı 30 Haziran’da Gebze’de bizimle birlikte olmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

‘SİYASİ BİR BEDELİ OLACAKTIR’

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın asgari ücret artışına ilişkin aralık ayına işaret eden açıklamasına değinen Taşcıer, “İktidarın bu yöndeki ısrarlı iradesinin elbette ki siyasi bir bedeli olacaktır. Ancak şunu vurgulamam gerekiyor ki güçlü devletin temelinde mutlu bir toplum vardır. Bu nedenle bir iktidarın başarısı sadece ekonomik büyümede değil, vatandaşların genel refah ve mevcut asgari ücretli emeklilerin içine itildikleri sefalet düzeni, şahsım devletini mutlu edebilir. Ancak Birleşmiş Milletler’in her yıl yayımladığı dünya mutluluk raporuna göre; gelir düzeyi, sosyal destek, sağlıklı yaşam süresi, özgürlükler, yolsuzluk algısı gibi koşullardan yola çıkılarak oranlarda iktidarın başarısı da ortadadır” diye konuştu.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x